Taustainformatsioon

„Meie panus“ on heategevusprojekt, mille eesmärgiks on toetada esimest tüüpi diabeeti põdevaid lapsi ja noori. Ettevõtmisega soovime soetada mitmekümnele diabeetikule insuliinipump ja/või selle tarvikuid. Hetkel on Eestis üle kuuesaja diabeeti põdeva lapse ning iga päevaga nende hulk aina suureneb. Vaatamata tõusvatele numbritele, on ravi küllaltki kulukas. Näiteks maksab üks insuliinipump Haigekassa toetusega üle tuhande euro - sellist summat pole aga paljudel peredel taskust võtta. Meie tahame muuta tarvikuid kättesaadavamaks ja aidata laste elukvaliteeti tõsta. Nimelt võimaldab pump vere insuliinitaset ühtlasemana hoida ja muudab lapsele süstimise valutumaks. Aktsioonis löövad kaasa koolid üle terve Eesti. Oma panuse heategevusse saavad anda kooliõpilased meisterdades nii käsitöötundides kui ka oma vabal ajal pisikesi võtmehoidjatest öökulle. Linnukesi on omakorda võimalik eraisikutel osta ja ettevõtetel oma töötajate, klientide kingikottidesse soetada. Kogu aktsiooni tulu läheb Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingule, mille kaudu jõuavad pumbad abivajajateni.

Eestvedajad

Oleme Merili Ginter ja Triin Karis ning õpime Miina Härma Gümnaasiumi 11. klassis. Kahekesi viisime üle aasta läbi heategevusprojekti “Väike panus, suur mõju”, millega kogusime pea 10 000 eurot esimest tüüpi diabeeti põdevate laste jaoks. Nüüd oleme eestvedajateks projektile “Meie panus” ning ootame põnevusega, kuidas algatusel läheb.

Väike panus, suur mõju

2015. aasta kevadel sai alguse heategevusprojekt “Väike panus, suur mõju” toetamaks esimest tüüpi diabeeti põdevaid lapsi ja noori. Pea 10 000 euroga saime aidata kaheksat pere, soetades nende lapsele insuliinipumba ja/või selle tarvikuid. Algatuse jooksul korraldasime käsitööesemete kogumise päevi, heegeldamise üle neljasaja öökullist võtmehoidja, müüsime meisterdisi nii laatadel kui ka kolme Eesti suurima linna kaubanduskeskustes, viisime läbi erinevaid töötubasid, organiseerisime kaks kontserti. Tänu projektiga kaasnenud meedia tähelepanule eraldati 75 000 eurot 2016. aasta riigieelarvest. Ettevõtmist tunnustati mitmel konkursil ja tänuüritusel: Hea Eeskuju 2015, Tartumaa aasta noore 2015 kandidaadid, kodanikuühiskonna 2015. aasta hakkajad, Lastega ja lastele 2016 lapse suur tegu ja noorte žürii tunnistus, Ettevõtlik noor 2016 kõige südamlikum projekt, Tartu linna aasta tegu hariduses 2016.

Teised saavutused, tunnustused

Ettevõtluspisikuga nakatusime 8. klassis, kui viisime läbi läbi projekti Tartu Laste Turvakodus. Külastasime sealset päevakeskust, mängisime lastega, kogusime oma koolis lauamänge ning raamatuid puudustkannatavate perede võsukeste jõulupakkidesse panekuks ja osalesime ka Toidupanga kogumispäeval. Meie tegevust tunnustati Tartu linna loovtööde ideelaadal 2014 ning konkursil “Ettevõtlik noor 2014” tiitliga parim sotsiaalse suunitlusega projekt.
Järgnevalt korraldasime 2014. aastal kahe klassiõega konverentsi “Raamist välja”, mis oli suunatud Tartumaa 7.-9. klasside õpilastele. Kahe päeva jooksul sai kuulda nii põnevaid ettekandeid kui ka osaleda kaasahaaravates töötubades. 2015. aasta suvel organiseerisime kahekesi projekti “Nutivaba nutikas” pööramaks rohkem noorte tähelepanu nutiseadmete kahjulikkusele. Paaripäevasel matkal oli keelatud kaasa võtta elektroonilisi seadmeid, v.a kaamerat. Ettevõtmine sai pärjatud konkursil “Ettevõtlik noor 2015” tiitliga parim uuenduslik projekt. 2017. aasta esimestel kuudel osalesime konkursis Changemakers Academy, kus koostasime 4-liikmelise grupiga sotsiaalsele ettevõttele Tagurpidi Lavka turunduskontseptsiooni. Pälvisime selle programmi raames žürii lemmiku tiitli.